featured

En hızlı büyüyen kara delik keşfedildi

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) gök bilimcileri tarafınca yönetilen uluslararası bir inceleme kadrosu, son dokuz milyar yılda tespit edilen tüm kara deliklerden fazlaca daha süratli büyüyen yeni bir kara delik keşfetti. J1144 adındaki kara deliğin her saniye Dünya büyüklüğünde bir alanı yuttuğu bildiriliyor.

Türünün ilk örneği

Paylaşılanlara bakılırsa Güneş’in hacminin üç milyar katına eşdeğer bir kütleye sahip olan kara delik, Samanyolu’ndan gelen tüm ışıklardan 7.000 kat daha fazla ışık yayıyor. Yapılan çalışmada New South Wales ve Güney Afrika’nın Cape Town kentindeki teleskopların kullanıldığı açıklayan Avustralya Ulusal Üniversitesi, benzer büyüklükteki öteki kara deliklerin milyarlarca yıl ilkin büyümeyi durdurduğunu sadece bu yeni keşfedilen kara deliğin hala büyümeye devam ettiğini bildirdi.

Kara deliğin niçin değişik bulunduğunu bilmek istediklerini ve gökbilimcilerin 50 yıldan fazla bir süredir bunun benzer biçimde nesneleri aradığını söyleyen Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden baş araştırmacı Dr.Christopher Onken, ”Belki de iki büyük galaksi birbirine çarparak kara deliğin üstüne yoğun bir kütle bıraktı.” laflarını dile getirdi. Ayrıca Onken ve ekibi, kara deliğin inanılmaz parlaklığına rağmen, bulguyu hala “oldukça büyük bir samanlıkta iğne aramak” olarak nitelendirdi. Bir Kuasar (Kütlesi milyon yada on milyarla Güneş’e eşdeğer, kara delik ile desteklenen parlak aktif galaksi çekirdeği) olarak vasıflandırılan yeni kara delik hakkındaki araştırmalar sürerken, Dünya’dan bakıldığında Plüton’dan ancak birazcık daha sönük 14.5 magnitude(Kadir) parlaklığa sahip olan J1144’ün oldukça karanlık bir alanda iyi teleskoplar ile gözlemlenebileceği bildiriliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
En hızlı büyüyen kara delik keşfedildi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!