featured

Dünya daha hızlı dönmeye başladı

Genel olarak konuşursak, Dünya her 24 saatte bir dönüyor. Ancak gezegenimiz, 29 Haziran 2022’de bilim insanlarının dönüşünü ölçmek için atomik saatleri kullanmaya başlamasından bu yana asla olmadığı kadar süratli döndü. Uluslararası Yer Dönme ve Referans Sistemleri Servisi (IERS) gezegenin kendi ekseni çevresinde 1,59 milisaniye daha süratli döndüğünü açıkladı. Bilim insanları gezegenin dönüş hızını tam olarak neyin etkilediğini bilmiyorlar. Onlara göre, hızdaki değişim, gezegendeki tüm navigasyon sistemlerinin yanı sıra bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve yazışma sistemlerinin emek harcaması üstünde negatif bir etkiye sahip olacak.

Dünyanın dönme hızı 1973’ten beri ölçülmekte ve bilim insanları bu ölçümü atomik saatler kullanarak yapıyorlar ve böylece gezegenin kendi ekseni çevresinde bir dönüşü tamamlaması için geçen süreyi tespit ediyorlar. Genel kabul görmüş bir standart var – Dünya 86 bin 400 saniyede, şu demek oluyor ki aynı 24 saatte bir devir yapıyor – ancak Dünya hiç bir vakit bu standarda tam olarak uymuyor.

Dünya neden hızlanıyor?

  • Pek oldukça düşünce var, sadece Dünya’nın niçin daha süratli döndüğüne dair kati bir kanıt yok. Hipotezlerden bazıları şunlar:
  • Buzulların erimesi sebebiyle kutuplarda ağırlık kaybı
    Sismik faaliyetlerden meydana gelen okyanus gelgitleri
    Ay’ın yerçekimi kuvveti
  • ‘Chandler yalpalama’ etkisi: Dünya mükemmel bir biçimde küresel olmadığı için dönme ekseninde küçük bir sapmaya neden olmakta.

Uluslararası Astronomi Birliği’nden Christian Bizouard, “Dünya’nın dönüşünün hızlanmasının nedenini bilmiyoruz. Nedenle alakalı yalnızca hipotezimiz var. Nedenin içsel bulunduğunu ve Dünya’nın çekirdeğinin hareketinde yattığını varsayıyoruz.” dedi.

Dünya’nın dönüşünün hızlanmasının etkileri neler olacak?

Bizouard’a gore, Dünya’nın dönüşündeki değişiklik, GPS uydularında kullanılan atomik saatler üstünde bir etkiye sahip olabilir, bundan dolayı bunların kaybedilen saniyelerle senkronize edilmesi gerekecek. Ağ Zaman Protokolü (Network Time Protocol) sunucularıyla senkronize olan parlak zeka telefonlar ve bilgisayarlardaki yazışma sistemleri için de potansiyel neticeleri olacak. Bizouard, hızlanma eğilimi devam ederse, saatleri dengelemek için negatif bir sıçrama saniyesi gerekeceğini söylemiş oldu. Ancak IERS, şu anda bu şekilde bir ayarlamaya gerek olmadığını söylemiş oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dünya daha hızlı dönmeye başladı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!