indir-6-8

DSÖ, Hava Kirliliğinin Her Yıl 7 Milyon İnsanı Öldürdü

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya sağlık Örgütü, 22 Eylül Çarşamba günü yeni hava kalitesi yönergesini açıkladı. Yetkililer, hava kalitesi yönergelerinin sıkılaştırdığını belirtirken hava kirliliğinin insan sağlığına yönelik en büyük çevresel tehditlerden biri hâline geldiğini duyurdu. Açıklamalara göre hava kirliliği yılda 7 milyon insanın ölümüne yol açıyor.

DSÖ, hava kirliliğine karşı önlemlerin derhal sıkılaştırılması ve artırılması icap ettiğinin ve şundan dolayı oluşan hastalıkların sigara ve sağlıksız beslenme ile oluşan hastalık seviyeleriyle aynı noktaya ulaşmış olduğunun altını çizdi.

“Milyonlarca insanoğlunun yaşamı kurtarılabilir”

Açıklamalarda, “DSÖ, hava kalitesi ile ilgili kılavuzunu gereken duruma nazaran ayarladı ve sıhhat tehditleri konusunda uyarılarda bulunmuş oldu. İhtiyaç duyulan önlemler alınırsa milyonlarca insanın yaşamı kurtulabilir” ifadeleri kullanıldı.

DSÖ’ye gore PM 2.5 isminde partikül en tehlikeli kirleticilerden biri. Bu partikül, solunması hâlinde kan dolaşımına girebilir ve astım benzer biçimde solunum hastalıklarına yol açarak ölüme sebep olabilir. Yönergede de bu zararlı maddenin yarıya indirilmesi gerektiği vurgulandı. PM 2.5 dışında da PM10, ozon, nitrojen dioksit, kükürt dioksit, karbon monoksit benzer biçimde kirleticilerden bahsedildi. Uzmanlara nazaran ihtiyaç duyulan önlemler alınırsa ve hava kirliliği azaltılırsa ilgili ölümlerde %80’lik bir azalma yaşanabilir

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!