indir-5

Dişi Ahtapotlar, Rahatsız Eden Ahtapotlara Bir şey Fırlatıyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avusturalya, Kanada ve ABD’li bilim insanları oluşan bir araştırma ekibi ahtapotlarla ilgili oldukça ilginç bir bulgu yaptı. Araştırmaya nazaran dişi ahtapotlar, kendileriyle çiftleşmeye çalışan erkekleri kendilerinden uzaklaştırmak için silt (su altı kumu), deniz kabuğu ve taş benzer biçimde nesneler fırlatıyor.

Araştırma ekibi İlk olarak bu vakalar 2015 yılında gözlemlemişti. O süre yapılan araştırmalarda ahtapotların birbirlerine obje fırlattığı görülmüş sadece bunun kasten mi yoksa kazara mı olduğu anlaşılamamıştı.

Bunu anlamak için ekip Avusturalya kıyısında bulunan Jervis Bay’e gitti. Buraya gidilmesinin sebebi de davranışı gösteren Sydney ahtapotlarının nüfusunun bu bölgede oldukça çok olmasıydı.

Dişiler, erkek ahtapotlara silt fırlatıyor

Yapılan gözlemler sonucunda da dişi ahtapotların kendilerini “rahatsızlık” eden erkek ahtapotlardan korunmak için silt, deniz kabuğu ve taş fırlattıkları görüldü. Kaydedilen görüntülerde bir dişi ahtapotun kendisiyle çiftleşmeye çalışan bir adam ahtapota 10 defa silt fırlattığı görüldü. Araştırmacılar da buna benzer biroldukça farklı görüntünün kaydedildiğini söyleyerek görüntülerin, bu eylemin kasten yapıldığını anlamalarını sağlamış olduğunu belirtti.

Uzmanlar bu davranışın, hayvanlar (özellikle kendi türlerine karşı) için oldukça ender bir durum bulunduğunu da çalışmaya ekledi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!