indir-8-1

Deniz Seviyeleri Volkanik Patlamaları Etkiliyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oxford Brookes Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir araştırma sonucunda, Yunanistan’da bulunan bir yanardağdaki patlamaların deniz seviyelerinden etkilendiğini ortaya çıkarıldı. Yüzlerce senelik patlamaları inceleyen bilim insanları, deniz seviyesindeki 40 metrelik bir düşüşün volkanik patlamaların meydana gelmesinde önemli bir etkisi olduğunu fark ettiler. Araştırmacılara bakılırsa bu bulgular, dünyada volkanik adalarda yaşayan milyonlarca insan için yaşamsal bir önem taşıyor olabilir.

Araştırma popüler bir turistik yer olan Santorini adasında Dr. Cristopher Satow tarafından yönetilen bir ekip tarafınca yapıldı. Satow araştırma ile ilgili şunları söyledi: “Adada bulunan kaya katmanları bize geçmiş volkanik faaliyetlerle ilgili bilgiler verdi. Bu bilgileri de deniz seviyesindeki değişimlerle karşılaştırabildik. Bulgularımız da bizlere, Santorini’de ve muhtemelen dünyada bulunan birçok yanardağda oluşan patlamaların vaktini belirlemede yardımcı oldu.”

“Deniz seviyesinin etkileri ile alakalı çalışmalar artırılmalı”

Mekanizma oldukça bayağı: Düşen deniz seviyeleri kütleyi yerkabuğundan uzaklaştırıyor ve bunun sonucunda kabuk kırılıyor. Bu kırıklar da magmanın yükselmesine ve yüzeydeki püskürmeleri beslemesine izin veriyor.

Araştırmacılara nazaran dünya çapındaki yüzlerce volkanik patlama da deniz seviyelerindeki değişimlerden etkilenmiş olabilir. Ayrıca bilim insanoğlu, iklim değişikliklerinin de volkanik patlamalarda önemli bir rolü bulunduğunu söylüyor.

Dr. Satow açıklamalarına, “Dünyadaki yanardağların %57’si adalar ve kıyı bölgelerinde. Bu tarz yerler de çoğu zaman büyük nüfuslara ev sahipliği yapıyor. Bundan dolayı, değişen deniz seviyesinin yanardağlar üzerindeki etkileri idrak etmek dirimsel bir önem taşıyor ve bunun için çok daha fazla araştırma yapılması gerekiyor” ifadelerini ekledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!