indir-7

Covid-19 Karantinaları Kuşların Davranışlarını Etkilemiş Olabilir

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gösterilen yeni bir araştırmaya gore Covid-19 sırasında azalan insan hareketliliği şimal Amerika’da yaşayan kuşların davranışlarını da etkilemiş olabilir.

Manitoba Üniversitesi ve Cornell Ornitoloji Laboratuvarı’ndan iki araştırma ekibi, 2017 ile 2020 yılları arasındaki mart ve mayıs aylarında 4.3 milyon kuşun hareketlerini inceledi.

İncelemeler sonucunda ise şaşırtıcı şeyler ortaya çıktı. İncelenen 82 türün %80’inin pandemi esnasında şehirlerde, otoyollarda, havaalanlarında, yani insanoğlunun çok olduğu bölgelerde önceki zamanlara kıyasla çok daha çok vakit geçirdiği ortaya çıktı.

Araştırmacılardan Nicola Koper bununla ilgili, “İncelenen birçok tür, bu biçim yerlerde insanlardan daha çok görülmeye başladı. İnsan faaliyetlerinden bu kadar fazla etkilenmiş olmaları beni çok şaşırttı” ifadelerini kullandı.

İncelenen türler arasında yer alan kel kartalların ve kırmızı boğazlı sinek kuşlarının bu tarz bölgelerde pandemi öncesine kıyasla 3 kat daha çok olduğu da araştırmada belirtildi.

Azalan insan faaliyeti kuşlara yarar sağlıyor

Araştırmacılar, bu davranış değişikliklerinin uzun vadeli olup olmadığı mevzusunun ise hemen hemen belirsiz olduğunu belirtiyor ve bu durumun daha kesin anlaşılması için pandemi bittikten sonrasında da çalışmalar yapılması gerektiğini vurguluyor.

Çalışmada bununla ilgili, “Pandemi sırasında azalan insan faaliyeti kuşları özgürleştiriyor, bu da bu durumun kuşlara kalıcı faydalar sağlayabileceğini gösteriyor olabilir” ifadeleri kullanıldı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!