indir-4-1

Buzulların Erimesi Aşırı Soğukların Artışına Sebep Oluyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de meydana getirilen bir araştırmada aşırı soğuk havalarla buzulların erimesi içinde bir ilişki olduğu tespit edildi. Araştırmaya nazaran yeryüzündeki sıcaklık artışlarından ötürü meydana gelen buzul erimesi bununla beraber aşırı soğuklara da sebep olabiliyor.

Science dergisinde gösterilen araştırmaya nazaran, kutup bölgesinde eriyen buzullar şimal ABD ve Doğu Asya’daki kış mevsimi üzerinde belirgin etkilere sahip. Araştırmada, kutup bölgelerindeki aşırı sıcaklık artışlarını takiben burada gözlenen hava girdaplarının genişleyerek daha aşağı bölgelere indirilmiş olduğu görüldü.

Öte yandan uydu gözlemlerinin başladığı 1979’dan bu yana hava girdaplarındaki bu genişleme giderek artmakta. Sonuç olarak araştırmada, geçtiğimiz yıl Şubat ayında ABD’nin Teksas eyaletindeki aşırı soğukların sebebi olarak buzullardaki erime gösteriliyor. Bununla beraber MIT’den bilim insanı Dr. Judah Cohen, aşırı soğuk hava dalgası ve kutuplardaki hava akımları arasındaki bağlantının önlem alma konusunda da yetkililerin daha hazırlıklı davranmasına yardımcı olacağını belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!