coronavirus-5028573_1280

Bütün Dünyayı Etkisi Altına Alan Virüs: Covid-19 Nedir?

Covid-19 nedir? Hamilelerin virüse yakalanma olasılığı nedir? Çocuklar etkilenir mi? Virüsten nasıl korunulur?

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), İlk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu emareleri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki öteki şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin öteki eyaletlerine ve öteki dünya ülkelerine yayılmıştır.

Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) şeklinde daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına niçin olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü niçin olur?

Belirtileri nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan emareler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun ya da ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun ya da ağıza temas etmek risklidir.

Kimler daha çok Risk Altında?

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanları daha çok hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında bulunduğunu göstermiştir.

 • Vakaların yüzde 80’i hastalığı hafifçe geçirmektedir.
 • Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
 • Hastalık, çoğu zaman 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha çok etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:

 • 60 yaş üstü olanlar
 • Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanoğlu:
 • Kalp hastalığı
 • Hipertansiyon
 • Diyabet
 • Kronik Solunum yolu hastalığı
 • Kanser benzer biçimde
 • Sağlık Çalışanları

Çocuklar Risk Altında Mı?

Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir.
Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.

Hamileler Risk Altında Mı?

COVID-19 enfeksiyonu gelişen hamile kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır.
Bununla beraber mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer bulunduğunu ve hamilelik esnasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir tesiri bulunduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir.
Şu ana kadar COVID-19’un hamilelik esnasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Tanı iyi mi Konur?

Yeni Koronavirüs tanısı için lüzumlu moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi yalnız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

Korunma Yolları nelerdir?

Mümkün olmasıyla birlikte yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir. Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;

 • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye süresince sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya anti bakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek kalmamıştır, düzgüsel sabun yeterlidir.
 • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
 • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise minimum 1 m uzakta bulunulmalı).
 • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle direkt temas ettikten sonrasında eller sık sık temizlenmelidir
 • Hastaların yoğun olarak bulunması sebebiyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kurumuna gidilmesi ihtiyaç duyulan durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
 • Öksürme veya hapşırma esnasında burun ve ağız tek kullanımlık kâğıt mendil ile örtülmeli, kâğıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık bölgelere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
 • Çiğ veya azca pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar şeklinde genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
 • Gezi sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sıhhat kurumuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!