indir-5-9

Bilim insanları: Covid Hapları Yakında Kullanılmaya Başlayabilir

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları yaptığı yeni bir açıklamada, Covid-19’u tedavi etmede kullanılacak olan hapın önümüzdeki aylarda kullanıma başlama ihtimali olduğunu belirtti. Virüsü erkenden durdurabilecek bir tedavi bulma çabasının bir parçası olan ilaç, şu sıralarda insanlar üzerinde deneniyor.

ABD’deki şimal Carolina Üniversitesi’nden virolog Timothy Sheahan bununla ilgili NBC News’e verdiği demeçte, “Ağızdan alınan antiviraller yalnızca ferdin Covid-19 hastalığının süresini kısaltmakla kalmaz, hem de hastaysanız evinizdeki insanlara bulaşma ihtimalini de sınırlama potansiyeline haizdir” ifadelerini kullandı. Antiviraller hâlihazırda HIV ve Hepatit C şeklinde hastalıklarda kullanılıyor. Herkesin bildiği şeklinde Tamiflu ilacı da hızlı uygulandığı takdirde grip semptomlarını kısaltmada ve hastaneye yatma riskini azaltabilir. Bu da antivirallerin etkilerine önemli bir örnektir.

Sonuçların kış aylarında çıkması umut ediliyor

NBC News’in haberine nazaran Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nden Carl Dieffebach, şu anda koronavirüse karşı ümit veren en az üç antiviral ilacın kontrol edildiğini ve neticelerinin kış aylarında çıkmasının beklendiğini belirtti.

İlaçların ilki Merck & Co. Tarafından geliştirilen Molnupiravir, ikincisi Pfizer tarafından geliştirilen PF-07321332, üçüncüsü ise Roche ve Atea Pharmaceuticals tarafınca üretilen AT-527.

Antiviraller virüsün insan hücrelerinde çoğalma kabiliyetine müdahale ederek çalışır. Uzmanlara nazaran Monupiravir de virüsü hata oluşturmaya teşvik ederek onu çoğalamaz hâle getiriyor. Bunun sonucunda da hastanın viral yükü azaltılıyor, enfeksiyon süresi kısaltılıyor, ciddi hastalık ve ölüm önleniyor. Uzmanlara gore Molnupiravir ilacı için Seattle’da bulunan bir araştırma merkezinde 2000’e yakın insana deneme yapılıyor. Asistan hemşire Miranda Kelly ve eşi Joe Kelly de Covid-19’a yakalandıktan sonra deneylere katılanlar arasında yer aldı. Kayıt yaptırdıktan sonra da ikisine günde iki defa dörder doz ilaç verildi. Bundan bir hafta sonrasında da ikisinin de iyileştiği gözlemlendi.

“Dağıtım sistemi oluşturulması gerekiyor”

Araştırmacılara bakılırsa antiviral hapların denemelerde etkili olduğu kanıtlanırsa ilacın dağıtımının iyi yapılması gerekiyor. Uzmanlar, pozitif yönde kontrol çıkar çıkmaz ilacı insanlara ulaştırabilecek bir dağıtım sisteminin çok önemli olduğunu vurguluyor. Molnupiravir denemelerinde çalışan araştırma görevlisi Dr. Elizabeth Duke da NBC’ye yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu: “Bir düşünün, bu hapı evimizdeki ya da bir okuldaki her insana verebilirsiniz. O vakit ulaşınca ciddi anlamda normale dönmeyi düşünebiliriz.”

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!