Egypt_Abou_Simbel6-1

Bilim Dünyasında Yeni Bir Keşif

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en eski medeniyetlerinden olan hittiler başkentlik yapan hem askeri hem dini merkezlerinden olan Şapinuva’da Hitit dönerime ait olduğu düşünülen insan kafatası ve uyluk kemiği bulundu.

Hitit? Eski imparatorluklar? Keşif? Arkeoloji? Sanat tarihi? Araştırma? İskelet? İnsan kemikleri? Kafatası? Uyluk kemiği? Çorum? Bilim? Araştırma kazıları? Kazı? Eski uyarlıklar? Eski din merkezleri? Hititler? Hitit Üniversitesi? Arkeoloji bölümü? Sanat tarihi bölümü? Sanat tarihi nedir? Kazı nedir? Arkeoloji nedir?

Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Şapinuva’da Kazı Başkanı Prof. Dr. Aygül Süel ve ekibi tarafından yapılan arkeolojik kazıda bulunan 3 bin 500 yıllık kafatası ve sol femur kemiği Hitit bilim dünyasına ışık tutacak nitelikte. Şapinuva’da Hitit çağına ait merkezlerin yanı sıra, Hattuşa ile birlikte Hitit Uygarlığının açığa çıkarılmış iki büyük şehrinden biri olurken, bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarında Hitit Büyük Kral mezarı bulunamamıştı.

Bilim dünyasını heyecanlandıran keşif

Şapinuva antik kenti Tepeler arası Bölgesinde yer alan Hitit dönemine ait atölyelerin yer aldığı alanda bulunan insan iskeletine ait kafatası ve sol uyluk kemiğinin bilim dünyasına Hititli insan tipolojisi ve anatomisi hakkında bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.
Kazı ekibi ve Hitit Üniversitesi Antropoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından yapılan ön çalışmalar sonucunda kafatasının genç bir kadına ait olduğu tespit edilirken, antik DNA çalışmasıyla birlikte de Hititler’e ait olduğu düşünülen iskeletin genetiksel anlamda akrabalık ilişkilerinin ortaya çıkartılması planlanıyor.

Hititler kimdir?

Hititler, M.Ö. 2000 – 1200 yılları arasında Anadolu’nun büyük bir kesiminde ve Kuzey Suriye’de hüküm sürmüşlerdir. Hititlerin konuştukları dil Hint- Avrupa ailesine aitti ve Anadolu’ya olasılıkla Kafkasya’dan gelmişlerdi. Krallıklarının kuruluşundan birkaç yüzyıl önce Anadolu’ya geldiler ve yerli halk olan Hattiler arasında zamanla güç kazanarak Hitit devletini kurdular. Hititler Orta Anadolu’da, yani Hatti ülkesinde var olan köklü birikime sahip çıkarak ve diğer Yakındoğu uygarlıklarından etkilenerek yeni bir kültür bireşimi oluşturdular

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!