astrazeneca_

AstraZeneca’nın Aşısı, ABD’de Yüzde 79 Etkili Oldu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanda pıhtılaşma endişelerine yol açan ve birçok ülke tarafından kullanımı durdurulan Oxford-AstraZeneca’nın koronavirüs aşısıyla ilgili ABD’de yeni bir gelişme yaşandı.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nin ilaç firması AstraZeneca’yla geliştirdiği koronavirüs aşısının, ABD’de geçindiren 3. Faz çalışmalarında yüzde 79 etkili olduğu bildirildi.

AstraZeneca, ABD’de 32 bin 449 kişi üzerinde devam eden koronavirüs aşısının 3’üncü faz çalışmalarının ara güvenlik ve etkinlik analizlerine ilişkin verileri paylaştı.

ASTRAZENECA’NIN ÜÇÜNCÜ FAZ SONUÇLARI

Bağımsız Veri Güvenliği İzleme Kurulu’nun (DSMB) aşıyla ilgili hiçbir güvenlik problemi tespit etmediği bilgisine yer verilen açıklamada, koronavirüs aşısının 65 yaş üstündekilerde yüzde 80, belirtileri önlemede yüzde 79 etkili olduğu, hastanede yatışı ve ağır hastalığı da yüzde 100 engellediği açıklandı.

Açıklamada, DSMB’nin, minimum bir doz koronavirüs aşısı olan 21 bin 583 katılımcı arasında yaptığı incelemede damarda kan pıhtılaşmasına ilişkin olaylarda artan bir riske rastlamadığına dikkat çekildi.

“ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN BİR AŞILAMA SEÇENEĞİ”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen ABD’deki Rochester Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Ann Falsey, elde edilen son bulguların daha öncekilerle benzer etkinlik sonuçlarını ortaya koyduğunu açıkladı.

Falsey, 3. Faz neticelerinin her yaştan insanoğlunun salgına karşı korunmada bu aşıdan yararlanabileceğine dair bir güven sunduğunu, Oxford-AstraZeneca’nın koronavirüs aşısının çok gereksinim duyulan bir aşılama seçeneği olduğunu kaydetti.

“TÜM YAŞ GRUPLARINA İYİ GELİYOR”

BioPharmaceuticals Ar-Ge Başkan Yardımcısı Mene Pangalos, sonuçların, bu aşının koronavirüsün her şiddetine karşı tüm yaş gruplarına iyi geldiğini gösteren kanıtlara katkıda bulunduğunu belirtti.

Bulguları ABD gıda ve İlaç İdaresi’ne sunacaklarını söyleyen Pangalos, acil kullanımına izin verilmesi durumunda ABD’de milyonlarca aşıyı piyasaya sürmek için hazırlık yaptıklarını açıkladı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!