featured

AB’deki tüm kanserlerin yüzde 10’u kirlilik kaynaklı

Avrupa Çevre Ajansı(EEA) tarafından gerçekleştirilen yeni bir emek verme kapsamında çevresel ve mesleki kirliliğin, Avrupa’daki bütün kanser vakalarının %10’undan fazlasına neden olduğu görüldü. Çalışmada, kirlilik sebepli kanserin alınabilecek önlemlerle engellenebileceği de belirtiliyor.

‘Önleme, tedaviden daha iyi’

EEA, şimdiye kadar kanser üzerine meydana gelen araştırmalardan toplamış olduğu verilerle bir rapor yayınladı. Ajans, kirliliğin kanserdeki rolünü paylaşmış olduğu raporunda hastalanmaya sebep olarak hava kirliliği, pasif içicilik, radon, ultraviyole ışınım, asbest, muayyen kimyasallar ve diğer kirleticilere maruz kalma gibi faktörlere değindi. Rapora bakılırsa hem iç bununla birlikte dış mekan hava kirliliği, tüm kanser vakalarının ortalama %1’i ve bütün kanser ölümlerinin ortalama %2’siyle bağlantılı. Ayrıca bu faktörün, akciğer kanserleri için ölümlerin %9’undan sorumlu olduğu bulundu. Radon maruziyeti, Avrupa’daki bütün kanser vakalarının %2’sine ve her on akciğer kanseri vakasından birine sebep olurken ultraviyole radyasyon, bütün kanser vakalarının %4’ünden sorumlu gösteriliyor. Bir diğer unsur olan edilgen içicilik, hiç sigara içmemiş kişilerde bile bütün kanserler için genel riski %16’ya kadar artırabiliyor. Mezotelyoma ve akciğer kanserlerinin yanı sıra gırtlak ve yumurtalık kanserleriyle de ilişkili olan asbest, mesleki maruziyetten kaynaklı akciğer kanserlerinin %55-88’ini oluşturuyor. Çevrede ve işyerlerinde bulunan birçok kimyasalın kanserojen olduğunun bilinmekte yada şüphelenilmekte olduğu belirtilen raporda bazı kimyasallardan bahsedildi. Bunlar: kurşun, arsenik, krom, kadmiyum, akrilamid, pestisitler, Bisfenol A ve per- ve poliflorlu alkil maddeler (PFAS).

EEA’dan Hans Bruyninckx: “Çevremizdeki kirliliğin Avrupa vatandaşlarının sağlığı ve ömür kalitesi üzerindeki tesirini görüyoruz ve bu yüzden kirliliğin önlenmesi refahımız için çok mühim. AB’nin Sıfır Kirlilik Eylem Planı ve Kimyasal Sürdürülebilirlik Stratejisi kanalıyla kirliliğin azaltılması ve ayrıca mevcut öteki AB politikalarının kuvvetli bir biçimde uygulanması, kanser olaylarını ve ölümlerini azaltmak için mühim adımlar olacaktır.” dedi. Her sene Avrupa Birliği’nde kanserden dolayı 2,7 milyon şahıs hasta olurken 1,3 milyon ölüm gerçekleşiyor. Bununla birlikte sadece 2018’de ortalama 178 milyar euro kanser için harcama yapılmış oldu. Raporda, kanser tedavilerinden daha fazlaca hastalığa sebep olan faktörleri engellemeye çalışmak gerektiği vurgulandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
AB’deki tüm kanserlerin yüzde 10’u kirlilik kaynaklı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!