featured

3500 yıllık Mısır firavunun mumyası dijital olarak incelendi

Arkeologlar tarafından 1881 senesinde Mısır’ın Krallar Vadisi’ne yakın bir köy olan Deir el-Bahar’da I. Amenhotep’in mumyası ortaya çıkarıldı. Bulunmuş olduğu günden buna 140 senedir bilim insanları, mevcut bandajlar çıkarılırken verilebilecek hasarlardan kaçınmak için mumya üzerinde herhangi bir işlem yapmadılar ancak bilim insanları oluşan bir ekip, bilgisayarlı tomografi (BT) teknolojisi yardımıyla mumya hakkında bazı bilgilere ulaştılar.

I. Amenhotep’in mumyasından edinilen bilgiler

yapılan incelemeler sonucunda I. Amenhotep, 3500 yıl önce öldüğünde yaklaşık olarak 35 yaşındaydı. Bilim insanoğluı, firavunun vücudunda bu kadar genç yaşta ölümüne sebep olacak bir fiziksel hasar bulamadılar ve bundan dolayı bir enfeksiyon yada virüs sonucu öldüğü sonucuna ulaştılar. Firavunun ortalama 169 cm uzunlukta olduğu tespit edildi.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Sahar Saleem verdiği bir demeçte: “I. Amenhotep fiziksel olarak babasına benziyordu: Dar bir çenesi, minik dar bir burnu, kıvırcık saçları ve hafifçeçe çıkıntılı üst dişleri vardı.” ifadelerine yer verdi.

İncelemeler, mumyanın birden fazla ölüm sonrası yaralanmasına sahip olduğunu gösterdi. Araştırmacılar bu yaraların mezar soyguncuları tarafınca yapılmış olmasına olası gözüyle bakıyor.

Ek olarak I. Amenhotep’in bandajları arasında gizlenmiş 30 kadar tılsım bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
3500 yıllık Mısır firavunun mumyası dijital olarak incelendi
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!